اشکالات انکساری چشم

افزودن به علاقه مندی ها
0 امتیاز از 0 رای

اشکالات انکساری چشم (1) مربوط به مکانیسم تمرکز چشم‌ها است و به سه نوع تقسیم می‌شود، که همه آنها تا حدی موجب تاری دید می‌شود.

نویسنده: 12:54 - اشکالات انکساری چشم

اشکالات انکساری چشم

اشکالات انکساری چشم (1) مربوط به مکانیسم تمرکز چشم‌ها است و به سه نوع تقسیم می‌شود، که همه آنها تا حدی موجب تاری دید می‌شود. این سه نوع اختلال عبارت‌اند از: نزدیک بینی (2)، دوربینی (3) و آستیگماتیسم (4) این اشکالات در بعضی خانواده‌ها شیوع بیشتری دارد. دوربینی و آستیگماتیسم اغلب از زمان تولد وجود دارد. نزدیک‌بینی اغلب تا زمان بلوغ معلوم نمی‌شود، اگرچه چند سال قبل از رسیدن کودک به سن بلوغ شروع به شکل گرفتن می‌کند.


علت

نزدیک‌بینی و دوربینی از رابطه ناصحیح بین طول کره چشم و قدرت تمرکز قرنیه، یعنی بخش جلوی چشم ناشی می‌شود.

در نزدیک بینی، تصاویر اشیاء دور در جلوی شبکیه متمرکز می‌شود و تار به نظر می‌رسد.

در دوربینی، تصاویر اشیاء به جای این‌که روی شبکیه متمرکز شود در پشت شبکیه متمرکز می‌شود. با این حال کودکانی که دوربینی آن‌ها در حد خفیف یا معتدل است می‌توانند واضح ببینند زیرا در چشم‌های جوان قدرت تمرکز چشم‌ها به اندازه کافی قوی هست تا نقطه تمرکز تصویر را به سمت جلو بیاورد و روی شبکیه بیندازد.

آستیگماتیسم وقتی رخ می‌دهد که انحنای قرینه نامتعادل است. این امر منجر به عدم توانایی تمرکز هم‌زمان روی همه بخش‌های شکل می‌شود، مثلاً خطوط افقی ممکن است متمرکز باشند، اما خطوط عمودی تار به نظر برسند.


علائم

اگر کودک نزدیک‌بین یا آستیگمات باشد، احتمال دارد متوجه وجود اشکالی نشود. اما ممکن است علائم زیر را بروز دهد:

- خیلی نزدیک به تلویزیون بنشیند.

- در تکالیف مدرسه مشکل داشته باشد، یا علاقه‌مند به نظر نرسد، زیرا نمی‌تواند تخته سیاه و جلوی کلاس را ببیند.

- بگوید که اشیاء دوردست را تار می‌بیند.

اگر کودک به شدت دوربین باشد، ممکن است علائم زیر را بروز دهد:

- دچار لوچی شود.

- اظهار کند که اشیاء نزدیک تار به نظر می‌رسند.


نزدیک‌بینی و دور‌بینی

برای وضوح دید، قدرت تمرکز قرنیه و فاصله قرنیه تا شبکیه باید نسبت صحیح داشته باشد، تا تصویر شیء روی شبکیه متمرکز شود. نزدیک‌بینی وقتی رخ می‌دهد که انحنای قرنیه یا طول کره چشم یا هر دو زیاد باشد. دوربینی وقتی رخ می‌دهد که انحنای قرنیه کم باشد یا طول کره چشم کم باشد، یا هر دو اشکال وجود داشته باشد.


دید طبیعی

شکل کره چشم و قدرت تمرکز قرنیه رابطه صحیح دارند. تصویر شیء روی شبکیه متمرکز می‌شود، و به وضوح دیده می‌شود.


نزدیک‌بینی

طول کره چشم بیشتر از حد طبیعی است و قدرت تمرکز قرنیه به دلیل انحنای زیاد آن بیشتر از حد لازم است. تصویر اشیاء دوردست در جلوی شبکیه متمرکز می‌شود و تار به نظر می‌رسد.


دوربینی

طول کره چشم کمتر از حد طبیعی است و قدرت تمرکز قرنیه به دلیل کمی انحنای آن ضعیف‌تر از حد لازم است. تصویرشیء در پشت شبکیه متمرکز می‌شود، و تار به نظر می‌رسد.


مراجعه به پزشک

اگر احتمال می‌دهید کودک شما دچار اشکالات انکساری چشم باشد، باید مورد معاینه پزشک یا چشم پزشک قرار گیرد. اگر پزشک مشکوک به وجود اشکالات انکساری چشم شود احتمالاً کودک را به چشم پزشک معرفی خواهد کرد.


کار چشم‌پزشک

چشم‌های کودک یک به یک آزمایش می‌شود. روش سنجش بینایی بستگی به سن و توانایی خواندن کودک دارد. کودکانی که می‌توانند بخوانند معمولاً با نمودارهای سنجش بینایی بزرگ‌سالان آزمایش می‌شوند. در غیر این صورت ممکن است آزمایش با نموداری که حرف E را در جهات مختلف و اندازه‌های مختلف از بزرگ به کوچک نشان می‌دهد انجام شود. ممکن است از کودک خواسته شود که با انگشت جهت E را نشان دهد. سنجش بینایی کودکان خیلی خردسال گاهی با نمودارهایی از شکل‌های آشنا انجام می‌شود. روش دیگری برای سنجش بینایی کودکان خردسال، رتینوسکوپی است. در رتینوسکوپی پرتو نوری را به چشم می‌تابانند تا از روی شبکیه منعکس شود و حرکات آن مشاهده می‌کنند.

وقتی قدرت بینایی کودک ارزیابی شد، شدت اشکال انکساری چشم‌های او معلوم می‌شود. برای اطمینان از دقت نتایج، گاهی قدرت تمرکز بالای چشم کودک را با قطره چشم آتروپین موقتاً فلج می‌کنند. مجموعه‌ای از عدسی‌های مختلف را جلوی چشم کودک می‌گذارند و از او می‌پرسند که با گذاشتن هر عدسی بینایی او بهتر می‌شود یا خیر. وقتی ترکیب معینی از عدسی‌ها که بینایی خوبی را می‌دهد معلوم شود، صحت نتایج با رتینوسکوپی کنترل می‌شود.

چشم‌پزشک براساس اعداد ثبت شده در رتینوسکوپی، عینک یا عدسی‌های تماسی تجویز می‌کند. عدسی‌های تماسی معمولاً دید بهتری نسبت به عینک ایجاد می‌کنند و اغلب نوجوانان آنها را به عینک ترجیح می‌دهند، اما به دلیل نیاز به رعایت دقیق بهداشت و نظم در زمان گذاشتن آنها، برای کودکان خردسال نامناسب است.


چشم‌انداز

در بیشتر موارد، اشکالات انکساری چشم پس از کامل شدن رشد بدن، بدتر نمی‌شود. اما به دلیل کاهش قدرت تمرکز چشم‌ها با بالا رفتن سن، دوربینی که قبلاً موجب هیچ علائمی نمی‌شد در میان‌سالی ممکن است آشکار شود.


آستیگماتیسم‏

آستیگماتیسم از رایج‏ترین ناراحتى‏هاى بینایى در بین کودکان است که امکان دارد ارثى باشد. شخص آستیگمات قادر به تمیز دادن خطوط نزدیک به هم در فاصله دور یا نزدیک نیست. آزمایش سنجش بینایى ممکن است این ناراحتى را تشخیص دهد، اما براى تشخیص صحیح آن باید به چشم‌پزشک مراجعه کرد. این عارضه در اثر ناصافى سطح قرنیه ایجاد مى‏شود و به وسیله عینک طبى قابل درمان است.

---------------------------

1- Refractive errors

2- Myopia

3- Hyperopia

4- Astigmatism.اشکالات انکساری چشمبیماری های کودک
نظر شما با موفقیت به ثبت رسید.
لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید
لطفا پست الکترونیک خود را وارد نمایید
پست الکترونیک وارد شده معتبر نمی باشد
لطفا نظر خود را وارد نمایید
تعداد کاراکتر های وارد شده نباید بیشتر از 250 کاراکتر باشد
ثبت انصراف