من هم مدرسه را دوست نداشتم

افزودن به علاقه مندی ها
0 امتیاز از 0 رای

مدرسه تجربه‌ای مثبت برای تمام بچه‌ها نیست

نویسنده: 12:11 - من هم مدرسه را دوست نداشتم

. شما به عنوان والدین کودک، ممکن است خاطرات بدی از دوران تحصیل داشته باشید. ممکن است فکر کنید که به خاطر اهمیتی که به کودکان پر تلاش خود می‌دهید، مطرح کردن خاطرات بدی که داشته‌اید به حال آنان مفید باشد. ممکن است در مورد زمانی که معلم‌های خود را فریب می‌دادید، چیزهایی که برای‌تان کسل کننده بودند، انتقاد به آموزش بد و ناکامی در مدرسه و یا مشکلاتی که شاید ناشی از عدم موفقیت شما بوده، با آب و تاب برای کودکان‌تان صحبت کنید. اگر چه گفتن این نوع داستان‌های محرمانه و قدیمی ممکن است به شما و فرزندان‌تان کمک کند تا احساس نزدیکی بیشتری به هم بکنید، ولی اثرات بازگویی این خاطرات تلخ باعث ایجاد توقعات بی‌جا در کودکان‌تان می‌شود. یک کودک 6 ساله‌ پرانرژی و تیزهوش که تازه دومین روز مدرسه‌اش را در کلاس اول می‌گذراند، تمام مسائل یاد شده را این گونه جمع‌بندی کرده است:
«پدربزرگم از مدرسه متنفر بود، پدرم از مدرسه متنفر بود، من هم از مدرسه متنفرم.» واضح است تأثیر خانواده و همانندسازی با پدر، اثری مثبت در گرایش وی نسبت به آموختن و یادگیری ایجاد نکرده است. این کودک به رغم هوش زیاد، اگر در کلاس نیز همین حرف‌های منفی را تکرار کند، بی‌شک حتی فداکارترین معلمان نیز او را از خود خواهند راند. از سوی دیگر، اگر خانواده‌اش در الگوی ارتباطی خود با وی تجدید نظر نکنند، جز عدم موفقیت سرنوشت دیگری نخواهد داشت. با کودکان‌تان درباره‌ نقاط مثبت مشترک خود و آن‌ها صحبت کنید تا امکان همانندسازی درست را افزایش دهید. بیشتر از مسائلی سخن بگویید که الگوی مثبت را در آن‌ها ایجاد کند. بعدها وقتی که همانند افرادی موفق، هویت شخصی خود را تثبیت کردند، می‌توانید جزئیات مشکل آفرین بیشتری را برای‌شان بازگو کنید.

نکته‌ مهم برای والدین
اگر تاکنون همه چیز را به آنان گفته‌اید، سعی کنید با تأکید بر کارهای مثبت‌تان، آسیب‌های وارده را خنثی کرده و نشان دهید که امیدوارید اشتباهاتی را که زندگی شما را دشوار و پیچیده کرده‌اند، تکرار نکنند؛ زیرا آن‌ها بیش از این که به سخنرانی‌های شما گوش دهند، به حرف‌های شما در مورد خودتان، توجه می‌کنند.
کمتر سخنرانی کنید و تنها بخشی از نقاط مثبت را با آن‌ها در میان بگذارید.
توضیح بیش از حد درباره وقایع زندگی‌تان به عنوان فردی مشکل‌دار و ناموفق هیچ سودی برای شما و فرزندان‌تان ندارد. این نوع توضیحات گر چه مفید به حال خانواده است ولی اگر مثلاَ فرزندتان سعی کند حقه‌های شما را به کار ببندد و یا از حقه‌های بیشتر و بهتری استفاده کند، فایده‌ای به حال او ندارد. این درست همان چیزی است که شما باید مراقب آن باشید.

من هم مدرسه را دوست نداشتممدرسه
نظر شما با موفقیت به ثبت رسید.
لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید
لطفا پست الکترونیک خود را وارد نمایید
پست الکترونیک وارد شده معتبر نمی باشد
لطفا نظر خود را وارد نمایید
تعداد کاراکتر های وارد شده نباید بیشتر از 250 کاراکتر باشد
ثبت انصراف