الگوهای مثبت و منفی

افزودن به علاقه مندی ها
0 امتیاز از 0 رای

پدران و مادرانی که احساس خوبی نسبت به توانمندی‌های خویش دارند، الگوهای مثبتی برای کودکان خود هستند.

نویسنده: 12:22 - الگوهای مثبت و منفی

 آن‌ها برای آموزش و سخت کوشی ارزش قائل می‌شوند. ارزش آن را عمیقاً درک می‌کنند و نتیجه تلاش‌های‌شان، برای آن‌ها پاداش‌هایی درونی دارد. آن‌ها به یکدیگر احترام می‌گذارند و فرزندان‌شان آنان را شرکایی حامی یکدیگر می‌دانند، نه حریف و رقیب هم. آن‌ها به هم کمک می‌کنند تا به طور جداگانه امکان رشد برای هر یک فراهم شود. هر دوی آن‌ها در ایجاد نوعی زندگی سهیم هستند که «فعالیت خانوادگی در جهت موفقیت» را به همراه دارد. هیچ یک از این والدین، تمام قدرت را در دست نمی‌گیرند و زندگی‌شان مثل تکه‌هایی از یک تابلوی یکپارچه است که تصویر کاملی از تابلوی خانواده را می‌سازد. آن‌ها به عنوان خانواده‌ واحد، احساس پیشرفت می‌کنند، به آموزش ارزش‌ها احترام می‌گذارند و اتحاد خانوادگی‌شان تصویری کامل از خانواده‌ای کامل ایجاد می‌کند. در شکلی کلی‌تر، می‌دانیم که محبت، فضیلت و موفقیت تا زمانی که تصویر آرمانی خانواده بی‌عیب و نقص بماند، ادامه می‌یابد. گاهی الگوهایی مشکل‌دار در این خانواده‌ها ظاهر می‌شوند که احتمال می‌رود چیزی غیرارادی آن‌ها را به وجود آورده باشد. متأسفانه پیش می‌آید که زوجین در مراحل مختلف بزرگ‌سالی و زندگی زناشویی خود، به روش‌هایی عمل کنند که باعث ایجاد الگوهای عدم موفقیت می‌شود. شناخت این الگوهای رفتاری اولین گام برای تصحیح آن‌ها است. تنها در این صورت است که عدم موفقیت بچه‌ها، روندی معکوس خواهد یافت.
در مقام یک پدر یا مادر، به خاطر بسپارید که تنها در نیمی از اوقات برای فرزندان‌تان الگو هستید. زمانی که مشغول انجام کاری مفید در محل کارتان هستید و یا به دور از چشم بچه‌ها کلماتی محبت آمیز با همسرتان رد و بدل می‌کنید، زمان‌هایی است که بچه‌ها با شما نیستند. آن‌ها فقط آه و ناله‌های حاکی از خستگی شما در پایان روز و درخواست‌های توأم با عصبانیت از همسرتان را آشکارا می‌بینند و می‌شنوند.

نکته‌ مربوط به والدین
اولین وظیفه شما این است که به اوقات و روش‌هایی که بچه‌ها از طریق آن‌ها بیشتر شما را می‌بینند و از نزدیک شاهد رفتارهای شمایند، بیشتر توجه کنید.
با انجام این کار، ممکن است این احساس به شما دست دهد که نقش بازی می‌کنید، ولی کوچولوهایی که بر آن‌ها اثر می‌گذارید، فقط شما را وقتی که در پایگاه اصلی خود (خانه) هستید از نزدیک تماشا می‌کنند. اجازه بدهید چند نمونه از طرح‌هایی که الگوهایی بالقوه مضر هستند نقل کنم. شما می‌توانید امتحان کنید و ببینید آیا بچه‌های شما هم این گونه هستند یا خیر.
شما و همسرتان اگر ببینید برای فرزندان‌تان به الگویی منفی تبدیل شده‌اید و موفقیت آن‌ها را خدشه‌دار می‌سازید، شاید تا حدی احساس گناه کنید، ولی با شناسایی رفتارهای مشکل‌دار کودک‌تان می‌توانید به تغییر دادن آن‌ها همت گمارید. تغییراتی که ایجاد می‌کنید، ممکن است زیاد سخت نباشد و در واقع شاید احساس خوبی نسبت به خودتان ایجاد کند. این تغییرات حتی می‌تواند باعث رشد و ارتقای سطح زندگی زناشویی شما شود.

الگوهای مثبت و منفی
نظر شما با موفقیت به ثبت رسید.
لطفا نام و نام خانوادگی خود را وارد نمایید
لطفا پست الکترونیک خود را وارد نمایید
پست الکترونیک وارد شده معتبر نمی باشد
لطفا نظر خود را وارد نمایید
تعداد کاراکتر های وارد شده نباید بیشتر از 250 کاراکتر باشد
ثبت انصراف